Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 660225 |
| Weight: | 2.33 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 55.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664526 |
| Weight: | 2.39 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 62.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431316 |
| Weight: | 1.86 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554281 |
| Weight: | 1.24 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 663978 |
| Weight: | 1.22 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555876 |
| Weight: | 0.73 |
| Size: | 6.7 x 4.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.27 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 569238 |
| Weight: | 2.06 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617764 |
| Weight: | 1.43 |
| Size: | 7.2 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.41 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555605 |
| Weight: | 1.49 |
| Size: | 7.4 x 5.2 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570395 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519564 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 7.6 x 6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644428 |
| Weight: | 1.00 |
| Size: | 5 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Price: | $ 24.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 393064 |
| Weight: | 2.13 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.23 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570188 |
| Weight: | 2.00 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710318 |
| Weight: | 1.43 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 541558 |
| Weight: | 2.85 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 57.26 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 540048 |
| Weight: | 1.21 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644665 |
| Weight: | 1.15 |
| Size: | 7 x 5.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 567688 |
| Weight: | 1.46 |
| Size: | 6.3 x 6.2 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647616 |
| Weight: | 1.81 |
| Size: | 8.3 x 6.8 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.27 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519153 |
| Weight: | 1.85 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 512902 |
| Weight: | 1.88 |
| Size: | 8.5 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.67 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712752 |
| Weight: | 1.87 |
| Size: | 8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 560659 |
| Weight: | 2.09 |
| Size: | 8.8 x 7.4 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Gem Select has a user friendly website and the product is very good as is the price. The gems are described accurately and I always get what I think I'm getting.
Overall Rating -> 10 ![]()
hassle free experience.
Overall Rating -> 10 ![]()
The website was very easy to use.
Overall Rating -> 10 ![]()
I had a very easy time navigating the web page and using filters to find what I was looking for. The varied selection was nice to see and pricing is clear and fair.
Overall Rating -> 10 ![]()
Love beauty, color, quality, and price of these gems. Personal projects and will come here soon and everytime.
Overall Rating -> 10 ![]()
I've purchased from here many times over the last decade+. I find the information easy to understand, helpful, and interesting. I have always been satisfied that I got exactly what I ordered. Pictures and descriptions are clear and unique to each stone.
