Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 519104 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.41 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431389 |
| Weight: | 2.28 |
| Size: | 7.8 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 54.17 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570396 |
| Weight: | 1.58 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621521 |
| Weight: | 0.95 |
| Size: | 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 395825 |
| Weight: | 2.34 |
| Size: | 8 x 8 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 61.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548546 |
| Weight: | 1.96 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 597462 |
| Weight: | 1.49 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.51 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559410 |
| Weight: | 1.59 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.63 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 540087 |
| Weight: | 1.19 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.05 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621911 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 6.6 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.63 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570191 |
| Weight: | 1.34 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 556213 |
| Weight: | 0.76 |
| Size: | 6.1 x 3.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 663358 |
| Weight: | 1.20 |
| Size: | 7.2 x 6 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 709808 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7.8 x 5.6 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497502 |
| Weight: | 2.25 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 59.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431523 |
| Weight: | 2.59 |
| Size: | 8 x 8 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 61.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 398889 |
| Weight: | 1.89 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662643 |
| Weight: | 1.83 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 392829 |
| Weight: | 2.73 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 72.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710447 |
| Weight: | 1.64 |
| Size: | 7.2 x 5.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.39 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431076 |
| Weight: | 2.98 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 70.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 624919 |
| Weight: | 1.02 |
| Size: | 5.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.83 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 565677 |
| Weight: | 1.07 |
| Size: | 6.1 x 4.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 390777 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 8.6 x 7.2 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 75.37 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
I have been very happy with my prior purchases and enjoy the website experience.
Overall Rating -> 9 ![]()
They have literally everything on this website! The prices are also pretty good, I was able to find plenty of nice stones that I could afford!
Overall Rating -> 10 ![]()
Was a good experience.
Overall Rating -> 10 ![]()
Great selection. Maybe too great i kept adding and deleting stuff because i found better looking ones
Overall Rating -> 10 ![]()
My experience was done with ease
Overall Rating -> 10 ![]()
A pleasant experience and many choices to choose from
