Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 598321 |
| Weight: | 1.34 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.53 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664029 |
| Weight: | 1.92 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 339009 |
| Weight: | 0.99 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 54.25 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 392909 |
| Weight: | 2.28 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 60.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 568977 |
| Weight: | 2.43 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.31 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570193 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.87 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 544025 |
| Weight: | 2.32 |
| Size: | 8.1 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431621 |
| Weight: | 0.92 |
| Size: | 5.3 x 5.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.87 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 673210 |
| Weight: | 1.29 |
| Size: | 7.4 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 659991 |
| Weight: | 1.46 |
| Size: | 7.6 x 6.2 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.04 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539887 |
| Weight: | 1.15 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644431 |
| Weight: | 1.88 |
| Size: | 8.4 x 6.9 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643480 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7.5 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 512796 |
| Weight: | 2.72 |
| Size: | 9.4 x 7.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 58.85 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 673209 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 8.1 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497554 |
| Weight: | 1.82 |
| Size: | 8.4 x 6.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.05 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496789 |
| Weight: | 2.58 |
| Size: | 9.5 x 7.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 68.11 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 338684 |
| Weight: | 1.22 |
| Size: | 6.8 x 6.7 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 66.83 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539880 |
| Weight: | 0.91 |
| Size: | 5.5 x 5.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 18.38 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 663361 |
| Weight: | 2.38 |
| Size: | 8.9 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 57.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644434 |
| Weight: | 1.06 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712746 |
| Weight: | 2.18 |
| Size: | 8.6 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 52.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712244 |
| Weight: | 1.81 |
| Size: | 8.3 x 6.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712747 |
| Weight: | 1.81 |
| Size: | 8.2 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
The website was easy to use and informative of the selection of stones it has. I quickly found the right stone for me.
Overall Rating -> 10 ![]()
I found the filter options excellent. Yours was the third site I visited (asked chat got for reputable online sellers of loose gems) and the first I purchased from as I was able to easily find what I was looking for.
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy and functional
Overall Rating -> 10 ![]()
Found a rock that met my need. Bought it!
Overall Rating -> 10 ![]()
All items were delivered on time with all items meeting or exceeding my expectations. Cut, clarity and color were very close to the photos and description.
Overall Rating -> 10 ![]()
I am filling a small treasure chest and picked a nice amethyst.
