Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 529149 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 8.1 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.45 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643681 |
| Weight: | 1.38 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672889 |
| Weight: | 1.51 |
| Size: | 7.9 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 569235 |
| Weight: | 2.12 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.14 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554926 |
| Weight: | 0.93 |
| Size: | 7.5 x 5.2 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.55 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555600 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 7.4 x 5.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433034 |
| Weight: | 1.90 |
| Size: | 7.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 598322 |
| Weight: | 1.34 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.53 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 648308 |
| Weight: | 1.17 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644432 |
| Weight: | 1.44 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 529157 |
| Weight: | 1.66 |
| Size: | 7.9 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.87 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 590442 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.27 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566177 |
| Weight: | 2.03 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519894 |
| Weight: | 1.73 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.67 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 390926 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 8.1 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 59.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497559 |
| Weight: | 1.84 |
| Size: | 8.2 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 521070 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497070 |
| Weight: | 2.14 |
| Size: | 8.5 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.45 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 560430 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 8.3 x 6.6 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710156 |
| Weight: | 1.27 |
| Size: | 6.4 x 5.2 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.75 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 512895 |
| Weight: | 2.01 |
| Size: | 8.8 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499221 |
| Weight: | 1.80 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712773 |
| Weight: | 1.47 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.28 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431807 |
| Weight: | 2.04 |
| Size: | 6.9 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
Very easy to navigate with a great selection.
Overall Rating -> 10 ![]()
Web site is very simple to navigate Selection is terrific
Overall Rating -> 10 ![]()
A pleasant experience and many choices to choose from
Overall Rating -> 10 ![]()
Love how easy the site is to use. Really love that the pictures are of actual product.
Overall Rating -> 10 ![]()
I found the filter options excellent. Yours was the third site I visited (asked chat got for reputable online sellers of loose gems) and the first I purchased from as I was able to easily find what I was looking for.
Overall Rating -> 10 ![]()
Great prices!!! High quality gemstones.
