Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 644430 |
| Weight: | 1.41 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 625261 |
| Weight: | 2.30 |
| Size: | 9.1 x 7.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 514801 |
| Weight: | 2.13 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.55 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 563795 |
| Weight: | 0.85 |
| Size: | 6.7 x 4.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 17.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 568981 |
| Weight: | 2.30 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553147 |
| Weight: | 2.12 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431487 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547626 |
| Weight: | 2.17 |
| Size: | 6.5 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 673214 |
| Weight: | 0.78 |
| Size: | 5.8 x 4.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 18.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570044 |
| Weight: | 2.02 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 381303 |
| Weight: | 1.43 |
| Size: | 3.6 x 3.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 5 pcs |
| Price: | $ 36.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566179 |
| Weight: | 2.05 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710355 |
| Weight: | 0.73 |
| Size: | 5 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 13.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433032 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.55 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548170 |
| Weight: | 1.94 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.31 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566977 |
| Weight: | 1.33 |
| Size: | 6.3 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 517482 |
| Weight: | 1.57 |
| Size: | 7.7 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.09 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554208 |
| Weight: | 1.17 |
| Size: | 7.7 x 5.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.89 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 393987 |
| Weight: | 2.25 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 41.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497571 |
| Weight: | 2.32 |
| Size: | 8.6 x 7.2 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 61.25 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559511 |
| Weight: | 1.60 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 393980 |
| Weight: | 1.90 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 35.11 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672882 |
| Weight: | 1.94 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711962 |
| Weight: | 1.78 |
| Size: | 7.9 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Love, and have always loved, your website.
Overall Rating -> 10 ![]()
I love the products. I've bought them as gifts and people love my gifts
Overall Rating -> 10 ![]()
I liked the selection of gems, and price. I did not like your PayPal process. I already have a PP account and you want me to sign up for another.
Overall Rating -> 9 ![]()
the gems were smaller than I thought but I was at fault for not reading the complete discrimination
Overall Rating -> 10 ![]()
Absolutely love the website, selection and products. Can you guys add a gemstones with inclusions tab. I like those it'd be nice to have them all in one place but i do understand it would be alot of work to go through and categorize them. Thank you anyways
Overall Rating -> 10 ![]()
Enjoy viewing the selections. Excellent product
