Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
X
Clear All
| ID: | 643523 |
| Weight: | 1.53 |
| Size: | 8.1 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497583 |
| Weight: | 1.93 |
| Size: | 8.3 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 50.95 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496773 |
| Weight: | 2.03 |
| Size: | 8.4 x 7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 53.59 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548413 |
| Weight: | 1.77 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.87 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685864 |
| Weight: | 1.30 |
| Size: | 7.5 x 6.1 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.93 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662692 |
| Weight: | 1.78 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712246 |
| Weight: | 1.39 |
| Size: | 7.3 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621909 |
| Weight: | 1.92 |
| Size: | 8.4 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.38 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685711 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 7.7 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 709805 |
| Weight: | 1.27 |
| Size: | 7 x 5.6 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.75 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 598623 |
| Weight: | 1.28 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519526 |
| Weight: | 2.06 |
| Size: | 7.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 54.38 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594615 |
| Weight: | 1.77 |
| Size: | 8.2 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 432814 |
| Weight: | 1.90 |
| Size: | 7.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553143 |
| Weight: | 4.62 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 81.13 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566207 |
| Weight: | 1.02 |
| Size: | 6.3 x 4.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.21 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 540047 |
| Weight: | 0.97 |
| Size: | 5.5 x 5.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.61 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539686 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.61 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 565679 |
| Weight: | 1.01 |
| Size: | 5.8 x 4.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.98 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643679 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547634 |
| Weight: | 1.37 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 495365 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 7.9 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.43 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553727 |
| Weight: | 2.14 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685703 |
| Weight: | 1.06 |
| Size: | 7.1 x 5.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.51 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
« 1 2 3
...
67 » Choose Page
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
1 - 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Took a chance on purchasing my gemstones from Gemselect and was impressed. 10/10
Posted By KT in September, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 9 ![]()
Always a good quality stone. Priced fairly and shipped promptly. Answers emails quickly
Posted By Ron T in November, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
Excellent options
Posted By CJ in February, 2026
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
The stones are very nice.
Posted By Mvk in August, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
Love beauty, color, quality, and price of these gems. Personal projects and will come here soon and everytime.
Posted By Darkstar in June, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 9 ![]()
Been using them for years! Very satisfied with the products.
Posted By PI SC in May, 2025
Source: Bizrate
