Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 512904 |
| Weight: | 2.23 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.25 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547629 |
| Weight: | 1.42 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519566 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 8.1 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644270 |
| Weight: | 1.17 |
| Size: | 6.7 x 4.7 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 521073 |
| Weight: | 2.68 |
| Size: | 9.1 x 7.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 63.67 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499228 |
| Weight: | 1.60 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.73 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431734 |
| Weight: | 1.67 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555606 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685712 |
| Weight: | 1.64 |
| Size: | 7.8 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 511630 |
| Weight: | 1.52 |
| Size: | 7.4 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685855 |
| Weight: | 1.91 |
| Size: | 8.1 x 6.8 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662703 |
| Weight: | 1.53 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519044 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 598314 |
| Weight: | 1.61 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548416 |
| Weight: | 1.66 |
| Size: | 7.4 x 5.9 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 590216 |
| Weight: | 1.37 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660350 |
| Weight: | 1.53 |
| Size: | 7.7 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 541562 |
| Weight: | 3.42 |
| Size: | 7.9 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 68.71 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519039 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 8.6 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710404 |
| Weight: | 1.04 |
| Size: | 7.2 x 4.4 mm |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 18.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685895 |
| Weight: | 1.98 |
| Size: | 8.5 x 6.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643671 |
| Weight: | 2.05 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 567683 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.03 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 393068 |
| Weight: | 2.19 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 57.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 8 ![]()
Site worked well and helped me find a rock that matched what I was looking for. Well within budget and I trust it will show up, so that's definitely positive. Not much else to it. Satisfied.
Overall Rating -> 10 ![]()
They have a wonderful selection of gems of all sorts, shapes, cuts, and quality. I am very particular about the quality of stones I buy, and found many with VVS clarity and excellent cut and polish. I am thrilled with each of the stones I purchased, and would definitely recommend GemSelect to everyone.
Overall Rating -> 10 ![]()
Very neat and to the point
Overall Rating -> 10 ![]()
I liked the selection of gems, and price. I did not like your PayPal process. I already have a PP account and you want me to sign up for another.
Overall Rating -> 9 ![]()
I think therea's no problem
Overall Rating -> 10 ![]()
I love the ability to choose from many options of shapes, gemstone type, color, and so forth. It is fun!
