Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 547625 |
| Weight: | 2.30 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.61 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 529153 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 7.9 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 598312 |
| Weight: | 1.52 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539317 |
| Weight: | 1.70 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594730 |
| Weight: | 0.92 |
| Size: | 5 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.38 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594183 |
| Weight: | 1.00 |
| Size: | 5.3 x 5.2 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499251 |
| Weight: | 1.71 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.71 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 567230 |
| Weight: | 2.45 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 54.98 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662867 |
| Weight: | 6.08 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 145.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431309 |
| Weight: | 1.78 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.29 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553146 |
| Weight: | 2.07 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662690 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 7.3 x 5.8 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 597472 |
| Weight: | 1.46 |
| Size: | 6.1 x 5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.91 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644439 |
| Weight: | 1.41 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496470 |
| Weight: | 1.96 |
| Size: | 8.3 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.86 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 569270 |
| Weight: | 2.28 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559278 |
| Weight: | 2.28 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594611 |
| Weight: | 2.53 |
| Size: | 9.2 x 7.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 60.11 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621637 |
| Weight: | 1.47 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.91 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647612 |
| Weight: | 1.11 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.31 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 663969 |
| Weight: | 2.69 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 58.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553134 |
| Weight: | 2.05 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.33 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672428 |
| Weight: | 1.61 |
| Size: | 8.2 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 625397 |
| Weight: | 1.82 |
| Size: | 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 33.79 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
All items were delivered on time with all items meeting or exceeding my expectations. Cut, clarity and color were very close to the photos and description.
Overall Rating -> 10 ![]()
I needed a very specific color of tourmaline and Gem Select had it. I had to get the client to agree and then ordered the stone. It arrived better than pictured and we all were very happy.
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy picking, fast checkout, secure shipping. Cana't ask for anything more than efficiency and a good price.
Overall Rating -> 8 ![]()
First time using this website. It was both exciting finding things in my price range and things Iam gonna save up for and use in other pieces. I love that the picture of the gem is the exact gem I'll be buying. I haven't tested the gems yes but they said they sold me 100% natural gems.
Overall Rating -> 9 ![]()
Plan on purchasing on an ongoing basis. So far.....so good....
Overall Rating -> 9 ![]()
The website was easy to use and informative of the selection of stones it has. I quickly found the right stone for me.
