Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 553720 |
| Weight: | 2.18 |
| Size: | 9.2 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.26 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660663 |
| Weight: | 1.41 |
| Size: | 7.9 x 6.4 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554917 |
| Weight: | 0.68 |
| Size: | 6.7 x 4.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 17.95 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519148 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 8 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 55.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547628 |
| Weight: | 1.57 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617921 |
| Weight: | 1.66 |
| Size: | 7.9 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.29 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496494 |
| Weight: | 2.15 |
| Size: | 8.6 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660669 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712772 |
| Weight: | 1.74 |
| Size: | 7.9 x 6.6 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594186 |
| Weight: | 0.88 |
| Size: | 5.2 x 5.2 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559414 |
| Weight: | 2.55 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 52.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548101 |
| Weight: | 1.61 |
| Size: | 7.3 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712239 |
| Weight: | 1.94 |
| Size: | 8.1 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594182 |
| Weight: | 0.96 |
| Size: | 5.3 x 5.3 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559413 |
| Weight: | 2.14 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.93 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672695 |
| Weight: | 1.87 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643788 |
| Weight: | 1.18 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496790 |
| Weight: | 2.46 |
| Size: | 9.1 x 7.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 64.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496791 |
| Weight: | 2.80 |
| Size: | 10 x 8 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 73.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711957 |
| Weight: | 1.82 |
| Size: | 8.3 x 7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566978 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711224 |
| Weight: | 2.00 |
| Size: | 8.5 x 7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 590443 |
| Weight: | 1.54 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.03 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647277 |
| Weight: | 1.85 |
| Size: | 8 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy picking, fast checkout, secure shipping. Cana't ask for anything more than efficiency and a good price.
Overall Rating -> 10 ![]()
Gem Select has a user friendly website and the product is very good as is the price. The gems are described accurately and I always get what I think I'm getting.
Overall Rating -> 10 ![]()
Took a chance on purchasing my gemstones from Gemselect and was impressed. 10/10
Overall Rating -> 10 ![]()
I love the ability to choose from many options of shapes, gemstone type, color, and so forth. It is fun!
Overall Rating -> 10 ![]()
Great selection of gems at a reasonable price
Overall Rating -> 10 ![]()
I found the filter options excellent. Yours was the third site I visited (asked chat got for reputable online sellers of loose gems) and the first I purchased from as I was able to easily find what I was looking for.
