Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 516575 |
| Weight: | 1.73 |
| Size: | 8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.26 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497057 |
| Weight: | 2.23 |
| Size: | 8.8 x 7.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499260 |
| Weight: | 1.93 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 398838 |
| Weight: | 4.36 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 115.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555873 |
| Weight: | 0.70 |
| Size: | 6.8 x 4.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 18.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 515832 |
| Weight: | 2.38 |
| Size: | 8.9 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 52.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617531 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7.7 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431416 |
| Weight: | 2.42 |
| Size: | 5.3 x 5.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 57.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 622555 |
| Weight: | 0.78 |
| Size: | 6.5 x 5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 16.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554042 |
| Weight: | 1.21 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644358 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519926 |
| Weight: | 1.52 |
| Size: | 7.9 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712242 |
| Weight: | 1.18 |
| Size: | 7.1 x 5.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431422 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539299 |
| Weight: | 2.16 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685852 |
| Weight: | 1.16 |
| Size: | 7 x 5.7 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553718 |
| Weight: | 1.90 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554049 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 393853 |
| Weight: | 2.98 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 55.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647618 |
| Weight: | 0.99 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.57 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 563579 |
| Weight: | 0.85 |
| Size: | 7.9 x 5.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 495356 |
| Weight: | 2.61 |
| Size: | 9.3 x 7.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 55.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710363 |
| Weight: | 1.00 |
| Size: | 5.2 x 5.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 17.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672687 |
| Weight: | 1.82 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
The purchasing process is fairly quick and straightforward and for me user friendly so it probably took more or less than 3 minutes to purchase and pay for the items. I wish there was a discount offer for multiple items to encourage us buyers to purchase more an incentive and add more sales in your end. Besides that, it's been a great purchasing experience and will continue to shop as I am a repeat customer and have bought from your store many times before. Thank you.
Overall Rating -> 10 ![]()
Navigating the site was very easy and the photos of the exact gem you would be purchasing was well done.
Overall Rating -> 10 ![]()
A pleasant experience and many choices to choose from
Overall Rating -> 10 ![]()
Took a chance on purchasing my gemstones from Gemselect and was impressed. 10/10
Overall Rating -> 10 ![]()
Love how easy the site is to use. Really love that the pictures are of actual product.
Overall Rating -> 10 ![]()
I love the ability to choose from many options of shapes, gemstone type, color, and so forth. It is fun!
