Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
X
Clear All
| ID: | 553499 |
| Weight: | 2.16 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431317 |
| Weight: | 1.97 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644662 |
| Weight: | 0.95 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548172 |
| Weight: | 1.95 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 512901 |
| Weight: | 2.28 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.33 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 543754 |
| Weight: | 2.23 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.87 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647378 |
| Weight: | 2.07 |
| Size: | 8.5 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 661864 |
| Weight: | 1.51 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594726 |
| Weight: | 0.87 |
| Size: | 5.2 x 5.2 mm |
| Clarity: | SI |
| Price: | $ 20.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
Select
pcs
| ID: | 559064 |
| Weight: | 2.05 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 392831 |
| Weight: | 2.17 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 57.29 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594728 |
| Weight: | 0.90 |
| Size: | 5 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Price: | $ 21.38 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
Select
pcs
| ID: | 555602 |
| Weight: | 1.51 |
| Size: | 7.5 x 4.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.86 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643682 |
| Weight: | 1.27 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710179 |
| Weight: | 2.03 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.37 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497090 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 8.1 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660221 |
| Weight: | 1.49 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497504 |
| Weight: | 1.66 |
| Size: | 7.9 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 590219 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.75 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 543428 |
| Weight: | 2.89 |
| Size: | 9.5 x 7.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.04 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 625395 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 5.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 33.23 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660215 |
| Weight: | 2.03 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548415 |
| Weight: | 1.44 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.17 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547766 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
« 1 2 3
...
50 » Choose Page
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
1 - 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Loved the price and the quality and the certification options which is the main reason why I buy. The guarantee is also a great reason to use gem select.
Posted By Sal in July, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
The site provided lots of detail, factual data, and good photos. I also like the availability of searching by price range as well as by the type of stone.
Posted By SLIntuitive Donna in July, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
My whole experience is great.
Posted By Ghs in November, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
The stones are very nice.
Posted By Mvk in August, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
My experience was done with ease
Posted By Barb in October, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
Very good.
Posted By Tommy in December, 2025
Source: Bizrate
