Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 565673 |
| Weight: | 1.07 |
| Size: | 6.6 x 4.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 569272 |
| Weight: | 1.94 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.57 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519567 |
| Weight: | 1.70 |
| Size: | 8.1 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548540 |
| Weight: | 0.99 |
| Size: | 5.8 x 5.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 532948 |
| Weight: | 2.82 |
| Size: | 9 x 7.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.25 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 495352 |
| Weight: | 2.38 |
| Size: | 8.8 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 51.02 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519101 |
| Weight: | 2.24 |
| Size: | 7.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 59.14 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 590242 |
| Weight: | 1.63 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.73 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547771 |
| Weight: | 2.16 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617771 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 512928 |
| Weight: | 2.01 |
| Size: | 8.6 x 7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499223 |
| Weight: | 1.91 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644193 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519048 |
| Weight: | 2.07 |
| Size: | 8.6 x 7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.85 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 625253 |
| Weight: | 0.93 |
| Size: | 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559407 |
| Weight: | 2.22 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496478 |
| Weight: | 2.76 |
| Size: | 9.1 x 7.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 57.53 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711223 |
| Weight: | 2.04 |
| Size: | 8.3 x 6.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 564177 |
| Weight: | 0.79 |
| Size: | 6.9 x 4.8 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 16.25 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539702 |
| Weight: | 2.06 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570397 |
| Weight: | 1.59 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 516571 |
| Weight: | 1.58 |
| Size: | 7.9 x 6.7 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.28 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712249 |
| Weight: | 1.16 |
| Size: | 7 x 5.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662731 |
| Weight: | 1.74 |
| Size: | 7.9 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Found a rock that met my need. Bought it!
Overall Rating -> 10 ![]()
Was a good experience.
Overall Rating -> 10 ![]()
Very good.
Overall Rating -> 10 ![]()
All these questions, and I don't have to give any blood. What a Deal... I absolutely enjoy the Gem Select emails every month. This one today was special. I always say, I'll know it when I see it. This stone today was the One. Odd and Intriguing. Thank You So Much for all that you do.
Overall Rating -> 10 ![]()
Gem Select has a user friendly website and the product is very good as is the price. The gems are described accurately and I always get what I think I'm getting.
Overall Rating -> 10 ![]()
Wonderful purchase, can't wait to see the stone.
