Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 570187 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566206 |
| Weight: | 1.02 |
| Size: | 5.9 x 4.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.21 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664521 |
| Weight: | 1.55 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660347 |
| Weight: | 1.16 |
| Size: | 7.5 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662705 |
| Weight: | 1.71 |
| Size: | 8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.04 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712240 |
| Weight: | 1.32 |
| Size: | 7.4 x 6.2 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539324 |
| Weight: | 1.51 |
| Size: | 6.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617910 |
| Weight: | 2.60 |
| Size: | 9.3 x 7.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 55.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 495350 |
| Weight: | 2.22 |
| Size: | 8.5 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.59 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553145 |
| Weight: | 2.00 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559398 |
| Weight: | 2.29 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497088 |
| Weight: | 2.74 |
| Size: | 9.3 x 7.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672883 |
| Weight: | 1.29 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 515836 |
| Weight: | 2.29 |
| Size: | 8.7 x 7.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 50.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647382 |
| Weight: | 1.52 |
| Size: | 7.7 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 528896 |
| Weight: | 1.66 |
| Size: | 8.1 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.87 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497076 |
| Weight: | 2.23 |
| Size: | 8.8 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497503 |
| Weight: | 1.86 |
| Size: | 8.3 x 6.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519928 |
| Weight: | 1.57 |
| Size: | 7.8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.09 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660357 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594612 |
| Weight: | 1.64 |
| Size: | 8 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497507 |
| Weight: | 2.29 |
| Size: | 8.6 x 7.2 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 60.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559409 |
| Weight: | 2.02 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 625257 |
| Weight: | 0.92 |
| Size: | 5.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 18.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Great website, easy to navigate, and loads quickly. Have bought here before, very pleased!
Overall Rating -> 10 ![]()
I have shopped at Gemselect for nearly 20 years. I especially like that you see pictures of the exact gem you are purchasing. You are a trusted source.
Overall Rating -> 10 ![]()
Have made 2 purchases so far from GemSelect and they have been amazing! Anytime I requested additional info, videos or pictures of a particular item, the response was always timely and helpful. This is a great place to buy, if you are looking for loose stones. Highly recommend!
Overall Rating -> 10 ![]()
Good selection prices are reasonable!
Overall Rating -> 10 ![]()
Love, and have always loved, your website.
Overall Rating -> 10 ![]()
Enjoy every moment
