Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 497509 |
| Weight: | 2.48 |
| Size: | 9.2 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 65.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431440 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 563581 |
| Weight: | 1.87 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 622556 |
| Weight: | 1.24 |
| Size: | 7.3 x 5.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662864 |
| Weight: | 2.88 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 69.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712770 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7.6 x 6.4 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 390584 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 8.8 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 74.39 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499253 |
| Weight: | 1.81 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662694 |
| Weight: | 1.08 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519154 |
| Weight: | 1.64 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499238 |
| Weight: | 1.83 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.86 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553151 |
| Weight: | 2.07 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 394103 |
| Weight: | 2.98 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 54.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497558 |
| Weight: | 2.30 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 60.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 398875 |
| Weight: | 1.47 |
| Size: | 6.6 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431673 |
| Weight: | 1.35 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 518204 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 7.3 x 6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 394106 |
| Weight: | 2.61 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 43.69 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548420 |
| Weight: | 1.45 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.39 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712901 |
| Weight: | 2.04 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539693 |
| Weight: | 2.12 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.39 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 625255 |
| Weight: | 2.00 |
| Size: | 8.4 x 7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664620 |
| Weight: | 2.60 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499236 |
| Weight: | 1.80 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy and good price
Overall Rating -> 10 ![]()
Absolutely love the website, selection and products. Can you guys add a gemstones with inclusions tab. I like those it'd be nice to have them all in one place but i do understand it would be alot of work to go through and categorize them. Thank you anyways
Overall Rating -> 10 ![]()
Enjoy viewing the selections. Excellent product
Overall Rating -> 10 ![]()
Everything was great, website user friendly, quality amazing, communication amazing, delivery amazing, everything was as expected, they done what they said they would, overall experience was amazing.
Overall Rating -> 10 ![]()
Enjoy every moment
Overall Rating -> 8 ![]()
It was a good interaction I got a good gemstone for cheap
