Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 661821 |
| Weight: | 1.24 |
| Size: | 7.4 x 5.2 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685671 |
| Weight: | 0.86 |
| Size: | 5.7 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 15.83 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664612 |
| Weight: | 4.23 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 91.37 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 518203 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7.6 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 568970 |
| Weight: | 2.42 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 560656 |
| Weight: | 2.30 |
| Size: | 8.8 x 7.3 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 51.61 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662865 |
| Weight: | 3.02 |
| Size: | 7.8 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 72.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617530 |
| Weight: | 2.01 |
| Size: | 8.2 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 514790 |
| Weight: | 2.00 |
| Size: | 8.5 x 7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519886 |
| Weight: | 2.00 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 543964 |
| Weight: | 1.99 |
| Size: | 8.4 x 6.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.03 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 517807 |
| Weight: | 1.86 |
| Size: | 8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.91 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643795 |
| Weight: | 2.01 |
| Size: | 8.3 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662861 |
| Weight: | 2.93 |
| Size: | 8.4 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 70.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 532949 |
| Weight: | 1.96 |
| Size: | 8.3 x 6.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 665094 |
| Weight: | 1.46 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566975 |
| Weight: | 1.33 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 709801 |
| Weight: | 1.43 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685844 |
| Weight: | 1.08 |
| Size: | 7.4 x 6 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431315 |
| Weight: | 1.86 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496792 |
| Weight: | 2.68 |
| Size: | 9.3 x 7.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 70.75 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 709353 |
| Weight: | 1.19 |
| Size: | 7.4 x 5.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 622973 |
| Weight: | 2.02 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685845 |
| Weight: | 1.60 |
| Size: | 7.5 x 6.2 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.45 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
I needed a very specific color of tourmaline and Gem Select had it. I had to get the client to agree and then ordered the stone. It arrived better than pictured and we all were very happy.
Overall Rating -> 10 ![]()
good navigation and simple interface.
Overall Rating -> 10 ![]()
I always purchase my stones from GemSelect, their products are high quality and customer service is always great. I also like the fact that I am able to purchase unique items
Overall Rating -> 10 ![]()
hassle free experience.
Overall Rating -> 10 ![]()
Gem Select has a user friendly website and the product is very good as is the price. The gems are described accurately and I always get what I think I'm getting.
Overall Rating -> 10 ![]()
Web site is very simple to navigate Selection is terrific
