Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 660224 |
| Weight: | 1.73 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617529 |
| Weight: | 1.54 |
| Size: | 7.7 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.75 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711954 |
| Weight: | 1.15 |
| Size: | 7.2 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647278 |
| Weight: | 1.49 |
| Size: | 7.6 x 6.2 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496767 |
| Weight: | 2.25 |
| Size: | 8.9 x 7.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 59.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685885 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7.7 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.61 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643672 |
| Weight: | 1.57 |
| Size: | 7.8 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519103 |
| Weight: | 2.71 |
| Size: | 8 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 71.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431206 |
| Weight: | 2.96 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 70.33 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 512795 |
| Weight: | 2.64 |
| Size: | 8.9 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 57.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 521689 |
| Weight: | 2.47 |
| Size: | 9 x 7.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 58.69 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548102 |
| Weight: | 1.35 |
| Size: | 7.7 x 5.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662742 |
| Weight: | 2.64 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 63.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710160 |
| Weight: | 1.28 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.93 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566182 |
| Weight: | 2.12 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547765 |
| Weight: | 1.78 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539682 |
| Weight: | 2.36 |
| Size: | 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 46.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710353 |
| Weight: | 0.90 |
| Size: | 6.5 x 4.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 16.13 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 543975 |
| Weight: | 2.11 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 544028 |
| Weight: | 2.05 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.23 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 567234 |
| Weight: | 2.46 |
| Size: | 7.3 x 7.3 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 55.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710324 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 7.4 x 5.5 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672432 |
| Weight: | 1.94 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685880 |
| Weight: | 1.33 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
I have purchased stones from gem select in the past and have been very satisfied. I expect to repeat that experience with this purchase as well
Overall Rating -> 10 ![]()
I was able to find what I wanted very easily!
Overall Rating -> 10 ![]()
Have made 2 purchases so far from GemSelect and they have been amazing! Anytime I requested additional info, videos or pictures of a particular item, the response was always timely and helpful. This is a great place to buy, if you are looking for loose stones. Highly recommend!
Overall Rating -> 9 ![]()
Fast snd easy to find what I was looking for
Overall Rating -> 10 ![]()
I have a beautiful emerald I purchased from a company names gemselect and they are awesome! You should try them out?
Overall Rating -> 10 ![]()
I've purchased from here many times over the last decade+. I find the information easy to understand, helpful, and interesting. I have always been satisfied that I got exactly what I ordered. Pictures and descriptions are clear and unique to each stone.
