Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 559067 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712905 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 7.7 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554210 |
| Weight: | 1.13 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.83 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685695 |
| Weight: | 0.85 |
| Size: | 5.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 15.65 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559406 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 516574 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7.9 x 6.4 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 517929 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 8 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519925 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 563800 |
| Weight: | 0.91 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 18.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 533347 |
| Weight: | 1.76 |
| Size: | 8 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.13 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553723 |
| Weight: | 2.03 |
| Size: | 8.5 x 6.1 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 45.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496779 |
| Weight: | 2.87 |
| Size: | 9.2 x 7.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 75.77 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496495 |
| Weight: | 2.42 |
| Size: | 8.6 x 7.2 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 50.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 563565 |
| Weight: | 0.79 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 17.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547789 |
| Weight: | 2.36 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 598626 |
| Weight: | 1.42 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539884 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 563563 |
| Weight: | 1.11 |
| Size: | 7.3 x 5.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.91 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647615 |
| Weight: | 1.32 |
| Size: | 7.6 x 6.3 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685882 |
| Weight: | 1.37 |
| Size: | 7.2 x 5.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594724 |
| Weight: | 0.86 |
| Size: | 5 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559005 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 8.6 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 672430 |
| Weight: | 2.06 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553140 |
| Weight: | 2.07 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
love the site, the experience and the products.
Overall Rating -> 9 ![]()
the gems were smaller than I thought but I was at fault for not reading the complete discrimination
Overall Rating -> 10 ![]()
Good selection, using for custom jewlery for my wife.
Overall Rating -> 9 ![]()
It was great!
Overall Rating -> 10 ![]()
GemSelect offers excellent choices, prices & service- highly recommended! Unfortunately, prior to ordering a replacement gemstone, my jeweler neglected to mention it needed to be one that was a'cushion cuta' to fit the existing mount. Have yet to return/exchangea'
Overall Rating -> 10 ![]()
I've purchased from here many times over the last decade+. I find the information easy to understand, helpful, and interesting. I have always been satisfied that I got exactly what I ordered. Pictures and descriptions are clear and unique to each stone.
