Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 685708 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7.8 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 532942 |
| Weight: | 1.45 |
| Size: | 7.5 x 6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 622974 |
| Weight: | 1.78 |
| Size: | 8.1 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 395822 |
| Weight: | 2.31 |
| Size: | 7.6 x 7.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 60.98 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 391935 |
| Weight: | 4.49 |
| Size: | 6.6 x 4.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 118.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 391936 |
| Weight: | 4.86 |
| Size: | 6.7 x 4.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 128.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662691 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 517928 |
| Weight: | 2.60 |
| Size: | 9 x 7.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 51.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553142 |
| Weight: | 1.11 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664686 |
| Weight: | 1.43 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.89 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 381304 |
| Weight: | 1.34 |
| Size: | 3.4 x 3.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 5 pcs |
| Price: | $ 34.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662646 |
| Weight: | 1.31 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685690 |
| Weight: | 0.94 |
| Size: | 5.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.02 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554621 |
| Weight: | 1.03 |
| Size: | 8.1 x 5.7 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710320 |
| Weight: | 1.88 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594617 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 7.3 x 6.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 597469 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.70 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711226 |
| Weight: | 1.83 |
| Size: | 8.5 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644657 |
| Weight: | 1.16 |
| Size: | 7.2 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 528899 |
| Weight: | 1.37 |
| Size: | 7.7 x 5.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.13 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496502 |
| Weight: | 2.25 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685892 |
| Weight: | 1.18 |
| Size: | 7.5 x 6.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685854 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7.4 x 6.2 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570045 |
| Weight: | 1.98 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.04 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
I liked the selection of gems, and price. I did not like your PayPal process. I already have a PP account and you want me to sign up for another.
Overall Rating -> 9 ![]()
the gems were smaller than I thought but I was at fault for not reading the complete discrimination
Overall Rating -> 10 ![]()
So far So good
Overall Rating -> 10 ![]()
I found the filter options excellent. Yours was the third site I visited (asked chat got for reputable online sellers of loose gems) and the first I purchased from as I was able to easily find what I was looking for.
Overall Rating -> 10 ![]()
IT WAS GREAT SIMPLE I WAS ABLE TO MAKE AN ACCOUNT EASY AND WAS ABLE TO FAVORITE ALL OF MY FINAL SELECTED GEMS, I JUST LOVE IT.
Overall Rating -> 10 ![]()
Love the precise descriptions and calibrations of hte loose gemstones. Would like to have seen more variety in the size gem I was looking for.
