Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
X
Clear All
| ID: | 624920 |
| Weight: | 1.03 |
| Size: | 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.02 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554290 |
| Weight: | 1.27 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.53 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 569232 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 9 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 392902 |
| Weight: | 3.84 |
| Size: | 6.7 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 101.38 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519892 |
| Weight: | 1.93 |
| Size: | 7.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 50.95 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 661866 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 50.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539698 |
| Weight: | 1.75 |
| Size: | 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 495353 |
| Weight: | 2.92 |
| Size: | 9.5 x 7.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 62.59 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621904 |
| Weight: | 0.92 |
| Size: | 5.5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 19.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 673215 |
| Weight: | 1.39 |
| Size: | 7.4 x 6.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497575 |
| Weight: | 2.14 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 338866 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 95.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548168 |
| Weight: | 1.90 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.51 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 548537 |
| Weight: | 1.55 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570389 |
| Weight: | 1.64 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685905 |
| Weight: | 1.39 |
| Size: | 7.3 x 6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710358 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664517 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 8.4 x 6.2 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.93 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685686 |
| Weight: | 1.68 |
| Size: | 8.5 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594179 |
| Weight: | 0.93 |
| Size: | 5 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.09 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712909 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 7.7 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 662697 |
| Weight: | 2.28 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 54.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 673211 |
| Weight: | 1.39 |
| Size: | 7.7 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499239 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
« 1 2 3 »
Choose Page
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
1 - 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 8 ![]()
It was a good interaction I got a good gemstone for cheap
Posted By Jon in December, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 8 ![]()
It was fine
Posted By Na in April, 2026
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
Navigating the site was very easy and the photos of the exact gem you would be purchasing was well done.
Posted By HVeeder in February, 2026
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
It was all good
Posted By Debsarabs in February, 2026
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
Had a great experience and the prices are great
Posted By BuBx99 in November, 2025
Source: Bizrate
Overall Rating -> 10 ![]()
I had a very easy time navigating the web page and using filters to find what I was looking for. The varied selection was nice to see and pricing is clear and fair.
Posted By Mattick in May, 2026
Source: Bizrate
