Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 547615 |
| Weight: | 1.98 |
| Size: | 6.6 x 6.4 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664635 |
| Weight: | 2.29 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539856 |
| Weight: | 1.16 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.45 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555867 |
| Weight: | 0.78 |
| Size: | 6.9 x 4.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.59 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499241 |
| Weight: | 1.75 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.42 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570035 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431441 |
| Weight: | 1.41 |
| Size: | 5.7 x 5.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685902 |
| Weight: | 1.93 |
| Size: | 8.4 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.53 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539679 |
| Weight: | 2.57 |
| Size: | 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 50.17 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617521 |
| Weight: | 1.89 |
| Size: | 8.1 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 392581 |
| Weight: | 3.19 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 84.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 528889 |
| Weight: | 1.68 |
| Size: | 7.9 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.26 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712899 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7.4 x 6.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 35.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 516576 |
| Weight: | 1.75 |
| Size: | 8.1 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 515839 |
| Weight: | 2.76 |
| Size: | 9.2 x 7.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 60.70 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539301 |
| Weight: | 2.06 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566174 |
| Weight: | 2.06 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.85 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566204 |
| Weight: | 1.10 |
| Size: | 6.4 x 4.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.03 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431070 |
| Weight: | 3.17 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 75.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570186 |
| Weight: | 2.24 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 53.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559400 |
| Weight: | 2.19 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.95 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664034 |
| Weight: | 2.01 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.42 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 518197 |
| Weight: | 1.45 |
| Size: | 7.4 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621523 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 7.8 x 6.5 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
good navigation and simple interface.
Overall Rating -> 10 ![]()
All these questions, and I don't have to give any blood. What a Deal... I absolutely enjoy the Gem Select emails every month. This one today was special. I always say, I'll know it when I see it. This stone today was the One. Odd and Intriguing. Thank You So Much for all that you do.
Overall Rating -> 10 ![]()
I've purchased from here many times over the last decade+. I find the information easy to understand, helpful, and interesting. I have always been satisfied that I got exactly what I ordered. Pictures and descriptions are clear and unique to each stone.
Overall Rating -> 10 ![]()
I found the filter options excellent. Yours was the third site I visited (asked chat got for reputable online sellers of loose gems) and the first I purchased from as I was able to easily find what I was looking for.
Overall Rating -> 10 ![]()
Good selection prices are reasonable!
Overall Rating -> 10 ![]()
No problems. I had a minor address issue in the past and someone got back to me very quickly and we resolved the issue satisfactorily. I appreciated the quick, concerned response. So important when buyer/seller are so far apart in distance. Thank you Gem Select. Keep up the good work!
