Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 569302 |
| Weight: | 2.23 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.33 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 392577 |
| Weight: | 2.81 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 74.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559394 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570392 |
| Weight: | 1.58 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 622557 |
| Weight: | 1.34 |
| Size: | 7.5 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566979 |
| Weight: | 1.63 |
| Size: | 6.8 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 597444 |
| Weight: | 1.52 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712745 |
| Weight: | 2.25 |
| Size: | 8.4 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 54.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 381310 |
| Weight: | 1.99 |
| Size: | 3.7 x 3.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 5 pcs |
| Price: | $ 42.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685848 |
| Weight: | 1.67 |
| Size: | 8.2 x 6.7 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 565668 |
| Weight: | 0.93 |
| Size: | 6.5 x 4.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710327 |
| Weight: | 1.71 |
| Size: | 7.3 x 5.9 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621915 |
| Weight: | 1.08 |
| Size: | 5 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Price: | $ 22.70 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559062 |
| Weight: | 2.05 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647275 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 7.3 x 6.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.73 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 547635 |
| Weight: | 1.43 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.98 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 559279 |
| Weight: | 2.19 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.95 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497573 |
| Weight: | 2.10 |
| Size: | 8.5 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 55.44 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621517 |
| Weight: | 1.82 |
| Size: | 8 x 6.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.27 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497075 |
| Weight: | 2.49 |
| Size: | 9.1 x 7.5 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431387 |
| Weight: | 2.57 |
| Size: | 7.4 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 61.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 517490 |
| Weight: | 1.45 |
| Size: | 7.6 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499226 |
| Weight: | 1.87 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 567240 |
| Weight: | 2.50 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
good navigation and simple interface.
Overall Rating -> 10 ![]()
Great site for finding specific stones and sizes for individual pieces of jewelry
Overall Rating -> 10 ![]()
I loved it! Extensive inventory, great prices, I definitely will be buying from here again!
Overall Rating -> 9 ![]()
I did not realize these stones were of jewelry quality. They are really beautiful, just not what I was expecting which was more of a natural stone.
Overall Rating -> 10 ![]()
I liked the selection of gems, and price. I did not like your PayPal process. I already have a PP account and you want me to sign up for another.
Overall Rating -> 9 ![]()
the gems were smaller than I thought but I was at fault for not reading the complete discrimination
