Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 394864 |
| Weight: | 3.13 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 57.14 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644191 |
| Weight: | 1.16 |
| Size: | 7 x 5.8 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 394867 |
| Weight: | 3.04 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 55.49 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664518 |
| Weight: | 2.29 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 543965 |
| Weight: | 2.13 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.85 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 568971 |
| Weight: | 2.46 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.91 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 621526 |
| Weight: | 1.57 |
| Size: | 7.9 x 6.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.01 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539685 |
| Weight: | 2.03 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 663971 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 515840 |
| Weight: | 2.39 |
| Size: | 8.9 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 52.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497553 |
| Weight: | 1.81 |
| Size: | 8.1 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 47.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660354 |
| Weight: | 2.41 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 57.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 497048 |
| Weight: | 2.07 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685887 |
| Weight: | 1.41 |
| Size: | 7.7 x 6.1 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 644656 |
| Weight: | 1.12 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685862 |
| Weight: | 0.90 |
| Size: | 5.3 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 16.57 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 539857 |
| Weight: | 1.33 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 519045 |
| Weight: | 2.27 |
| Size: | 8.5 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647610 |
| Weight: | 1.08 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 394101 |
| Weight: | 2.92 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 53.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 499264 |
| Weight: | 1.88 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431425 |
| Weight: | 1.58 |
| Size: | 5.9 x 5.7 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 560077 |
| Weight: | 1.77 |
| Size: | 8.4 x 6.9 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 563539 |
| Weight: | 0.92 |
| Size: | 7.4 x 5.5 mm |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
good navigation and simple interface.
Overall Rating -> 10 ![]()
All items were delivered on time with all items meeting or exceeding my expectations. Cut, clarity and color were very close to the photos and description.
Overall Rating -> 10 ![]()
Absolutely love the website, selection and products. Can you guys add a gemstones with inclusions tab. I like those it'd be nice to have them all in one place but i do understand it would be alot of work to go through and categorize them. Thank you anyways
Overall Rating -> 10 ![]()
Great! Affordable
Overall Rating -> 10 ![]()
They have a wonderful selection of gems of all sorts, shapes, cuts, and quality. I am very particular about the quality of stones I buy, and found many with VVS clarity and excellent cut and polish. I am thrilled with each of the stones I purchased, and would definitely recommend GemSelect to everyone.
Overall Rating -> 10 ![]()
So far So good
