Buy Orange Hessonite Garnet Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green
|
Multicolor
|
Orange Orange Hessonite Garnet
|
Pink
|
Purple
|
Red
|
Turquoise
|
Violet
|
White
|
Yellow
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 391934 |
| Weight: | 5.05 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 133.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 495362 |
| Weight: | 1.80 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 624921 |
| Weight: | 1.38 |
| Size: | 7 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 25.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 495364 |
| Weight: | 1.85 |
| Size: | 8.3 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.65 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 431567 |
| Weight: | 1.57 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.31 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710188 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7.3 x 5.7 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685843 |
| Weight: | 1.43 |
| Size: | 7.5 x 6.2 mm |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 26.33 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 512896 |
| Weight: | 1.80 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 38.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 617525 |
| Weight: | 1.62 |
| Size: | 7.9 x 6.7 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.45 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 647270 |
| Weight: | 1.19 |
| Size: | 7.2 x 5.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.13 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685679 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 594674 |
| Weight: | 2.09 |
| Size: | 8.4 x 7.1 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 381184 |
| Weight: | 1.86 |
| Size: | 3.8 x 3.8 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 5 pcs |
| Price: | $ 39.73 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 643489 |
| Weight: | 1.45 |
| Size: | 7.7 x 6.3 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 34.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660217 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 570393 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 33.26 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 598319 |
| Weight: | 1.24 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 24.55 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 541563 |
| Weight: | 4.57 |
| Size: | 8.6 x 7.2 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 91.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 541556 |
| Weight: | 3.13 |
| Size: | 6 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 62.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 496475 |
| Weight: | 2.24 |
| Size: | 9 x 7 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.69 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 685701 |
| Weight: | 1.60 |
| Size: | 7.9 x 6.6 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.45 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 664519 |
| Weight: | 1.75 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 37.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 514806 |
| Weight: | 1.90 |
| Size: | 8.8 x 7.4 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 32.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712749 |
| Weight: | 2.14 |
| Size: | 8.6 x 7.2 mm |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 51.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
- Page 45
- Page 46
- Page 47
- Page 48
- Page 49
- Page 50
- Page 51
- Page 52
- Page 53
- Page 54
- Page 55
- Page 56
- Page 57
- Page 58
- Page 59
- Page 60
- Page 61
- Page 62
- Page 63
- Page 64
- Page 65
- Page 66
- Page 67
- Page 68
- Page 69
- Page 70
- Page 71
- Page 72
- Page 73
- Page 74
- Page 75
- Page 76
- Page 77
- Page 78
- Page 79
- Page 80
- Page 81
- Page 82
- Page 83
- Page 84
- Page 85
- Page 86
- Page 87
Why Buy Orange Hessonite Garnet from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
It was fine . Wish there had been more round stones to select from
Overall Rating -> 10 ![]()
I feel Gemselect is a trustworthy company to buy from
Overall Rating -> 10 ![]()
I could see the actual gem I was buying
Overall Rating -> 10 ![]()
Would have bought an indigo and selenite, but neither listed. But, you do offer quite a large assortment otherwise.
Overall Rating -> 9 ![]()
The website was easy to use and informative of the selection of stones it has. I quickly found the right stone for me.
Overall Rating -> 9 ![]()
Fast snd easy to find what I was looking for
