Buy Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Brown
|
Gray
|
Green Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Orange Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Pink Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Purple Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Red Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 455192 |
| Weight: | 1.69 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 15.61 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433137 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455289 |
| Weight: | 3.02 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 27.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450439 |
| Weight: | 1.60 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 13.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 542572 |
| Weight: | 1.39 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455619 |
| Weight: | 1.38 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 12.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701677 |
| Weight: | 0.80 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Price: | $ 7.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701693 |
| Weight: | 0.74 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 7.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450807 |
| Weight: | 1.53 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 13.03 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433320 |
| Weight: | 1.68 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.09 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455021 |
| Weight: | 1.28 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.83 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 566692 |
| Weight: | 1.31 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 8.65 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 456372 |
| Weight: | 3.32 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 30.67 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 688977 |
| Weight: | 1.11 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455714 |
| Weight: | 0.88 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 8.14 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701762 |
| Weight: | 0.91 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 8.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 487215 |
| Weight: | 3.27 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 21.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 487074 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.86 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701692 |
| Weight: | 0.75 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 7.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729171 |
| Weight: | 1.08 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 116.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 367465 |
| Weight: | 0.98 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 136.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636642 |
| Weight: | 0.54 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 15.55 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455857 |
| Weight: | 1.77 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 16.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 634785 |
| Weight: | avg. 0.82 ct / each |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 945.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
Why Buy Pear Shape 7x5 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
Always a good quality stone. Priced fairly and shipped promptly. Answers emails quickly
Overall Rating -> 10 ![]()
A pleasant experience and many choices to choose from
Overall Rating -> 10 ![]()
All good
Overall Rating -> 10 ![]()
The citrine gems are beautiful. I appreciated that each stone was individually shown on the website so I could see exactly what I was getting. No mystery person selecting random stones for me. The documentation included with each gem was high quality as well. Great price and arrived as expected.
Overall Rating -> 10 ![]()
Absolutely love the website, selection and products. Can you guys add a gemstones with inclusions tab. I like those it'd be nice to have them all in one place but i do understand it would be alot of work to go through and categorize them. Thank you anyways
Overall Rating -> 9 ![]()
It was fine . Wish there had been more round stones to select from
