Buy Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Brown
|
Gray
|
Green Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Orange Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Pink Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Purple Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Red Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 455770 |
| Weight: | 0.84 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 6.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 454912 |
| Weight: | 3.20 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.57 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 688982 |
| Weight: | 1.14 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455740 |
| Weight: | 3.15 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.11 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697461 |
| Weight: | 0.66 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Price: | $ 3.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 688294 |
| Weight: | 0.83 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 7.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 531897 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433216 |
| Weight: | 1.66 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701333 |
| Weight: | 0.72 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 6.91 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 453053 |
| Weight: | 4.70 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 6 pcs |
| Price: | $ 43.43 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450530 |
| Weight: | 1.75 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 14.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455892 |
| Weight: | 3.27 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 30.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433142 |
| Weight: | 1.50 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 9.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455630 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 13.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455612 |
| Weight: | 3.16 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 546898 |
| Weight: | 1.18 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 9.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450267 |
| Weight: | 3.43 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.29 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 688850 |
| Weight: | 1.46 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 14.02 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455732 |
| Weight: | 0.91 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 8.41 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 454733 |
| Weight: | 3.35 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 30.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433367 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 565976 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 9.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697257 |
| Weight: | 0.90 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 11.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 454836 |
| Weight: | 3.36 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 31.04 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
Why Buy Pear Shape 7x5 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
I have purchased stones from gem select in the past and have been very satisfied. I expect to repeat that experience with this purchase as well
Overall Rating -> 9 ![]()
Nothing bad to report. Everything is as expected. The gems and the price are all very good.
Overall Rating -> 9 ![]()
The purchasing process is fairly quick and straightforward and for me user friendly so it probably took more or less than 3 minutes to purchase and pay for the items. I wish there was a discount offer for multiple items to encourage us buyers to purchase more an incentive and add more sales in your end. Besides that, it's been a great purchasing experience and will continue to shop as I am a repeat customer and have bought from your store many times before. Thank you.
Overall Rating -> 10 ![]()
Gem Select has a user friendly website and the product is very good as is the price. The gems are described accurately and I always get what I think I'm getting.
Overall Rating -> 10 ![]()
I had a very easy time navigating the web page and using filters to find what I was looking for. The varied selection was nice to see and pricing is clear and fair.
Overall Rating -> 10 ![]()
Found a beautiful opal at a great price. I was not disappointed when it arrived. Even better in person.
