Buy Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Brown
|
Gray
|
Green Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Orange Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Pink Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Purple Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Red Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 697477 |
| Weight: | 0.62 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Price: | $ 3.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697242 |
| Weight: | 0.72 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 4.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 489324 |
| Weight: | 3.42 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 22.61 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 546344 |
| Weight: | 1.44 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697059 |
| Weight: | 0.67 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 4.02 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 642679 |
| Weight: | 0.73 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | Transparent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 15.77 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701671 |
| Weight: | 0.68 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Price: | $ 6.53 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 743976 |
| Weight: | 0.97 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 40.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 688841 |
| Weight: | 1.30 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 12.48 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450673 |
| Weight: | 1.81 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 15.41 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450598 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 14.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 487826 |
| Weight: | 2.88 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 18.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433140 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455495 |
| Weight: | 3.23 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433311 |
| Weight: | 1.55 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433364 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 489282 |
| Weight: | 3.31 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 21.89 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 542574 |
| Weight: | 1.28 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.14 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 660226 |
| Weight: | 0.99 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 978.73 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 489402 |
| Weight: | 4.24 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 5 pcs |
| Price: | $ 28.03 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 453052 |
| Weight: | 4.44 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 6 pcs |
| Price: | $ 41.03 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455721 |
| Weight: | 2.80 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 25.87 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701707 |
| Weight: | 0.71 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 6.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 650647 |
| Weight: | 1.18 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.33 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
Why Buy Pear Shape 7x5 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
I did not realize these stones were of jewelry quality. They are really beautiful, just not what I was expecting which was more of a natural stone.
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy to conduct search, good amount of stock to select from along with variety of prices.
Overall Rating -> 10 ![]()
Found a beautiful opal at a great price. I was not disappointed when it arrived. Even better in person.
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy and good price
Overall Rating -> 10 ![]()
The stones are very nice.
Overall Rating -> 9 ![]()
the gems were smaller than I thought but I was at fault for not reading the complete discrimination
