Buy Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Brown
|
Gray
|
Green Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Orange Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Pink Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Purple Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Red Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 455229 |
| Weight: | 1.45 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 13.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697249 |
| Weight: | 0.77 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 9.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 692133 |
| Weight: | 0.74 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Price: | $ 7.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455894 |
| Weight: | 3.10 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 28.64 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455879 |
| Weight: | 3.33 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 30.77 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450051 |
| Weight: | 2.85 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 24.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433363 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.90 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697171 |
| Weight: | 0.71 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 4.26 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 489398 |
| Weight: | 4.36 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 5 pcs |
| Price: | $ 28.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455542 |
| Weight: | 1.49 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 13.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 454740 |
| Weight: | 3.12 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 28.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 727356 |
| Weight: | 0.54 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | Transparent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 16.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433378 |
| Weight: | 1.80 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697471 |
| Weight: | 0.64 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 3.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 542567 |
| Weight: | 1.48 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.72 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 456005 |
| Weight: | 0.81 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 7.49 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 454837 |
| Weight: | 3.18 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.39 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433225 |
| Weight: | 1.49 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 9.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710991 |
| Weight: | 0.66 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 5.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455059 |
| Weight: | 0.94 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 8.69 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455750 |
| Weight: | 3.35 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 30.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455711 |
| Weight: | 0.86 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 7.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 702049 |
| Weight: | 0.76 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Price: | $ 7.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433359 |
| Weight: | 1.60 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
Why Buy Pear Shape 7x5 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
I needed a very specific color of tourmaline and Gem Select had it. I had to get the client to agree and then ordered the stone. It arrived better than pictured and we all were very happy.
Overall Rating -> 10 ![]()
Great! Affordable
Overall Rating -> 8 ![]()
It was fine
Overall Rating -> 10 ![]()
My experience has always been fantastic. Today I saved 6 gems to email a customer looking for a particular color blend to fit into an east west setting, so her options were limited, but we found one she wanted, deleted all the others in the cart and order the gem she selected. It was helpful to be able to put them in the cart so I could save them until she selected the one she wanted without having to research all of them again.
Overall Rating -> 9 ![]()
If you have motion picture, then I will be more satisfied with.
Overall Rating -> 10 ![]()
On the clarity options it goes "and better" so if youre looking for si specifically and you click si and better it still shows you basically everything. It just removes the opaques. Itd be nice if it was vs only, vss only, si only, etc
