Buy Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Brown
|
Gray
|
Green Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Orange Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Pink Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Purple Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Red Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 457207 |
| Weight: | 1.65 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 15.25 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455904 |
| Weight: | 3.04 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 23.41 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433296 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 618146 |
| Weight: | 0.56 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 75.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697609 |
| Weight: | 0.63 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 3.78 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 745476 |
| Weight: | 1.13 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 36.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555875 |
| Weight: | 0.78 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 20.59 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729154 |
| Weight: | 1.04 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 112.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433103 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 650968 |
| Weight: | 1.22 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.71 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450005 |
| Weight: | 1.85 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 15.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455742 |
| Weight: | 2.83 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 26.15 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455875 |
| Weight: | 3.21 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.66 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433292 |
| Weight: | 1.55 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712723 |
| Weight: | 0.66 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 5.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433366 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 456368 |
| Weight: | 3.03 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 28.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433219 |
| Weight: | 1.70 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636188 |
| Weight: | 0.52 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 14.98 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 697077 |
| Weight: | 0.74 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 9.17 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 695567 |
| Weight: | 0.86 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 11.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 669416 |
| Weight: | 0.95 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 62.70 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455474 |
| Weight: | 1.55 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 14.33 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 746258 |
| Weight: | 0.98 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 31.36 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
Why Buy Pear Shape 7x5 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy and good price
Overall Rating -> 10 ![]()
Great prices!!! High quality gemstones.
Overall Rating -> 10 ![]()
All these questions, and I don't have to give any blood. What a Deal... I absolutely enjoy the Gem Select emails every month. This one today was special. I always say, I'll know it when I see it. This stone today was the One. Odd and Intriguing. Thank You So Much for all that you do.
Overall Rating -> 10 ![]()
Love the precise descriptions and calibrations of hte loose gemstones. Would like to have seen more variety in the size gem I was looking for.
Overall Rating -> 9 ![]()
Very easy to navigate with a great selection.
Overall Rating -> 10 ![]()
I feel Gemselect is a trustworthy company to buy from
