Buy Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Brown
|
Gray
|
Green Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Orange Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Pink Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Purple Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Red Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 7x5 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 728819 |
| Weight: | 1.01 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 109.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433196 |
| Weight: | 1.80 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 11.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 456366 |
| Weight: | 3.53 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 32.62 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 454741 |
| Weight: | 3.70 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 34.19 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455622 |
| Weight: | 1.47 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 13.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 449999 |
| Weight: | 1.52 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 12.97 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455717 |
| Weight: | 3.27 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 30.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 489318 |
| Weight: | 3.62 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 23.94 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701770 |
| Weight: | 0.89 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 8.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 728758 |
| Weight: | 1.11 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 119.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 700051 |
| Weight: | 0.84 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 8.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 701902 |
| Weight: | 0.79 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 7.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 450045 |
| Weight: | 2.89 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 24.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 487278 |
| Weight: | 1.60 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.54 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 646596 |
| Weight: | 0.70 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 588.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 688286 |
| Weight: | 0.79 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 7.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455935 |
| Weight: | 1.75 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 16.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 477221 |
| Weight: | 2.70 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 29.70 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 455231 |
| Weight: | 1.61 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 14.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 687442 |
| Weight: | 0.80 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Price: | $ 7.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 487214 |
| Weight: | 3.21 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 21.14 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 487832 |
| Weight: | 2.68 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 4 pcs |
| Price: | $ 17.65 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 546902 |
| Weight: | 1.27 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 433105 |
| Weight: | 1.58 |
| Size: | 7 x 5 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 10.43 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
- Page 1
- Page 2
- Page 3
- Page 4
- Page 5
- Page 6
- Page 7
- Page 8
- Page 9
- Page 10
- Page 11
- Page 12
- Page 13
- Page 14
- Page 15
- Page 16
- Page 17
- Page 18
- Page 19
- Page 20
- Page 21
- Page 22
- Page 23
- Page 24
- Page 25
- Page 26
- Page 27
- Page 28
- Page 29
- Page 30
- Page 31
- Page 32
- Page 33
- Page 34
- Page 35
- Page 36
- Page 37
- Page 38
- Page 39
- Page 40
- Page 41
- Page 42
- Page 43
- Page 44
Why Buy Pear Shape 7x5 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
All items were delivered on time with all items meeting or exceeding my expectations. Cut, clarity and color were very close to the photos and description.
Overall Rating -> 10 ![]()
The site provided lots of detail, factual data, and good photos. I also like the availability of searching by price range as well as by the type of stone.
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy to conduct search, good amount of stock to select from along with variety of prices.
Overall Rating -> 8 ![]()
I visited several online loose stone shops trying to find rare stones. I finally found one that I've been looking for here, and very satisfied. Looking forward to receive the item in 3 weeks.
Overall Rating -> 10 ![]()
Web site is very simple to navigate Selection is terrific
Overall Rating -> 10 ![]()
Great for buying gemstones, came with authenticity certs. Will buy again someday!
