Buy Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Orange Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Pink Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Purple Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Red Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 729011 |
| Weight: | 1.26 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 136.08 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554210 |
| Weight: | 1.13 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.83 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711446 |
| Weight: | 1.09 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 9.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 578709 |
| Weight: | 0.95 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 50.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 584811 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 103.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554214 |
| Weight: | 1.18 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 637052 |
| Weight: | 0.84 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 366577 |
| Weight: | 1.20 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 153.17 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712855 |
| Weight: | 2.16 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 18.14 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 739348 |
| Weight: | 0.83 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 734681 |
| Weight: | 1.25 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 600.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 637115 |
| Weight: | 0.75 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 578239 |
| Weight: | 0.85 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 671989 |
| Weight: | 0.97 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.28 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 584813 |
| Weight: | 1.77 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 116.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711992 |
| Weight: | 2.12 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 17.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554442 |
| Weight: | 0.72 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | Translucent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636552 |
| Weight: | 0.79 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.71 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711596 |
| Weight: | 2.08 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 17.47 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711123 |
| Weight: | 1.09 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 9.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 585515 |
| Weight: | 0.86 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 637198 |
| Weight: | 0.94 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 49.63 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729002 |
| Weight: | 1.39 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 150.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 728789 |
| Weight: | 2.56 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 230.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
Why Buy Pear Shape 8x6 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
I wish there were options for jewelry settings
Overall Rating -> 10 ![]()
Loved the price and the quality and the certification options which is the main reason why I buy. The guarantee is also a great reason to use gem select.
Overall Rating -> 10 ![]()
Took a chance on purchasing my gemstones from Gemselect and was impressed. 10/10
Overall Rating -> 9 ![]()
the gems were smaller than I thought but I was at fault for not reading the complete discrimination
Overall Rating -> 10 ![]()
Great website, easy to navigate, and loads quickly. Have bought here before, very pleased!
Overall Rating -> 10 ![]()
Very good place to buy gemstones
