Buy Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Orange Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Pink Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Purple Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Red Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 366559 |
| Weight: | 0.99 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 115.84 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 447865 |
| Weight: | 1.19 |
| Size: | 7.8 x 5.8 mm |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 572.79 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 571873 |
| Weight: | 1.74 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 137.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 366654 |
| Weight: | 1.29 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 181.13 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 366591 |
| Weight: | 1.22 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 171.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 526451 |
| Weight: | avg. 1.08 ct / each |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 802.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729007 |
| Weight: | 1.32 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 142.56 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729012 |
| Weight: | 1.55 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 167.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 571882 |
| Weight: | 1.87 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 148.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 727110 |
| Weight: | 0.77 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | Transparent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 531144 |
| Weight: | avg. 0.87 ct / each |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 155.23 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729005 |
| Weight: | 1.61 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 173.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 714101 |
| Weight: | 0.89 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 48.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636443 |
| Weight: | 0.81 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.38 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711990 |
| Weight: | 2.19 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 18.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729135 |
| Weight: | 1.49 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 160.92 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 739349 |
| Weight: | 0.78 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 737962 |
| Weight: | 1.14 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 57.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729003 |
| Weight: | 1.40 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 151.20 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711594 |
| Weight: | 1.61 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 13.52 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 714196 |
| Weight: | 0.83 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711451 |
| Weight: | 0.93 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 7.81 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 637056 |
| Weight: | 0.95 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 50.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636555 |
| Weight: | 0.75 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
Why Buy Pear Shape 8x6 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Love the precise descriptions and calibrations of hte loose gemstones. Would like to have seen more variety in the size gem I was looking for.
Overall Rating -> 10 ![]()
Have made 2 purchases so far from GemSelect and they have been amazing! Anytime I requested additional info, videos or pictures of a particular item, the response was always timely and helpful. This is a great place to buy, if you are looking for loose stones. Highly recommend!
Overall Rating -> 10 ![]()
GemSelect offers excellent choices, prices & service- highly recommended! Unfortunately, prior to ordering a replacement gemstone, my jeweler neglected to mention it needed to be one that was a'cushion cuta' to fit the existing mount. Have yet to return/exchangea'
Overall Rating -> 10 ![]()
I found the filter options excellent. Yours was the third site I visited (asked chat got for reputable online sellers of loose gems) and the first I purchased from as I was able to easily find what I was looking for.
Overall Rating -> 9 ![]()
It was fine . Wish there had been more round stones to select from
Overall Rating -> 9 ![]()
It was great!
