Buy Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Gray
|
Green Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Orange Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Pink Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Purple Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Red Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 636620 |
| Weight: | 0.84ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.35 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 585515 |
| Weight: | 0.86ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 714769 |
| Weight: | 0.82ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.28 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636554 |
| Weight: | 0.78ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 585522 |
| Weight: | 0.89ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 58.74 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 728948 |
| Weight: | 3.15ct (total) |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 283.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 637116 |
| Weight: | 0.78ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.18 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 671989 |
| Weight: | 0.97ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 23.28 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 518955 |
| Weight: | avg. 0.93 ct / each |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Price: | $ 6.17 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636609 |
| Weight: | 0.83ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 43.82 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 585518 |
| Weight: | 0.99ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 65.34 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 554442 |
| Weight: | 0.72ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | Translucent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 21.68 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 578239 |
| Weight: | 0.85ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 555332 |
| Weight: | 1.22ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 29.28 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729002 |
| Weight: | 1.39ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 150.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 739348 |
| Weight: | 0.83ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 41.50 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 637115 |
| Weight: | 0.75ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 39.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636618 |
| Weight: | 0.97ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 51.22 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 726816 |
| Weight: | 1.01ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | Transparent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636551 |
| Weight: | 0.85ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 531144 |
| Weight: | avg. 0.87 ct / each |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Price: | $ 5.75 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729137 |
| Weight: | 1.79ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 193.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711123 |
| Weight: | 1.09ct |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 9.16 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
Why Buy Pear Shape 8x6 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 10 ![]()
Easy and functional
Overall Rating -> 10 ![]()
I love the ability to choose from many options of shapes, gemstone type, color, and so forth. It is fun!
Overall Rating -> 10 ![]()
Navigating the site was very easy and the photos of the exact gem you would be purchasing was well done.
Overall Rating -> 10 ![]()
Absolutely love the website, selection and products. Can you guys add a gemstones with inclusions tab. I like those it'd be nice to have them all in one place but i do understand it would be alot of work to go through and categorize them. Thank you anyways
Overall Rating -> 10 ![]()
love the site, the experience and the products.
Overall Rating -> 10 ![]()
The website was very easy to use.
