Buy Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Bi-color
|
Black
|
Blue
|
Brown
|
Golden
|
Gray
|
Green Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Multicolor Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Orange Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Pink Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Purple Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Red Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Turquoise
|
Violet
|
White Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Yellow Pear Shape 8x6 mm Gems
|
Single |
Pairs |
Lots |
Faceted |
Cabochons |
| ID: | 729013 |
| Weight: | 1.72 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 185.76 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 400593 |
| Weight: | 1.10 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 148.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 518955 |
| Weight: | avg. 0.93 ct / each |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Price: | $ 604.69 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 728765 |
| Weight: | 3.53 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 381.24 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729004 |
| Weight: | 1.64 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 177.12 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 585521 |
| Weight: | 0.85 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 56.10 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 711998 |
| Weight: | 2.27 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 19.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 728946 |
| Weight: | 2.45 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 264.60 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 636551 |
| Weight: | 0.85 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 44.88 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 584808 |
| Weight: | 1.63 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 107.58 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 637060 |
| Weight: | 0.88 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 46.46 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 739343 |
| Weight: | 0.84 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 42.00 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 726816 |
| Weight: | 1.01 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | Transparent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 30.30 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 729137 |
| Weight: | 1.79 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 193.32 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 710748 |
| Weight: | 1.08 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 9.07 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 712856 |
| Weight: | 2.19 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 18.40 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 553142 |
| Weight: | 1.11 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 22.80 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 584806 |
| Weight: | 1.56 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 102.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 514155 |
| Weight: | 0.85 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | Translucent |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 28.06 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 575180 |
| Weight: | 1.17 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 123.55 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 623787 |
| Weight: | 0.98 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 71.15 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 552991 |
| Weight: | 1.20 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS-SI |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 27.11 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 623795 |
| Weight: | 0.98 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VVS-VS |
| Content: | 1 pc |
| Price: | $ 71.15 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
| ID: | 571875 |
| Weight: | 1.68 |
| Size: | 8 x 6 mm (calibrated) |
| Clarity: | VS |
| Content: | 2 pcs |
| Price: | $ 120.96 |
| Item in Stock | |
| More Options & Item Details | |
Why Buy Pear Shape 8x6 Mm Gems from GemSelect?
- Trusted Worldwide Since 2003
- Supplying natural gemstones to jewelers and collectors in 120+ countries
- Verified natural gemstones
- View All GemSelect Reviews on Bizrate
- Secure checkout and insured worldwide delivery
- 30-day returns and satisfaction guarantee
GemSelect Certified Store Reviews
GemSelect: Over 22 Years in the Gemstone Business! Thank you for trusting us with your purchase!
Overall Rating -> 9 ![]()
I think therea's no problem
Overall Rating -> 10 ![]()
It's always a pleasure doing business with Gem Select. Outstanding products ant very reasonable prices. Thank You One and All.
Overall Rating -> 10 ![]()
Navigating the site was very easy and the photos of the exact gem you would be purchasing was well done.
Overall Rating -> 10 ![]()
GemSelect is always my first choice for purchasing gemstones. The fact that the gems are always exactly as described and pictured on the website has earned my trust many times over. Even when I don't buy, I still love browsing all the beautiful stones. My new favorites are the bright green Tsavorites!
Overall Rating -> 10 ![]()
Good selection prices are reasonable!
Overall Rating -> 9 ![]()
It was great!
